Yeminli ve Noter Tasdikli Tercüme

Noter Tasdikli Çeviri Nedir?

Yeminli çevirmenler tarafından tercüme edilen ve noterde tasdik işlemi yapılan çeviri türüne denir. Bu işi yapabilecek uzmanlığı ve noter yemin zaptı olan kişilere yeminli tercüman denir. Noter yemin zaptı noterlerce uygun görülen kişilere verilir.


Yeminli çeviri nedir?

Yeminli tercümanlar tarafından yapılan çevirilere denir. Bir belgenin yeminli tercüme olması için yeminli tercüman kaşesinin vurulması gerekmektedir. Belge eğer noter yeminli tercüme olacaksa, yeminli tercüman ya da şirket tarafından hazırlanan belgeler notere tasdik için sunulur.


Noter Onaylı Çeviri Süreci

Öncelikle noter tasdiki yapılacak belgenin yeminli bir tercüman tarafından aslına uygun olarak çevrilmesi gerekmektedir. Çeviri ve kontrol kısmı tamamlanan belgeler noterde tasdik edilecek şekilde tercüman kaşesi ve diğer kaşelerle hazır hale getirilir. Noter gerekli belgeyi kontrol ettikten sonra tasdikini yapar ve bu şekilde süreç sona ermiş olur.


Noter Tasdikli Çeviri Detayları:

  • Tercüme bedeli ve noter masrafı birbirinden bağımsızdır. Bu konuda tarafımızdan tercüme bedeli ve noter maliyetleri açısından bilgi talep edebilirsiniz.
  • Hazırlanan belgeler 2’şer nüsha hazırlanır ve notere sunulur. Müşteriye bir nüsha verilir, diğer nüsha noterde kalır, daha fazla nüsha gerekli ise belge ona göre hazırlanır, bu durumda noter maliyeti de artacaktır.
  • Belgeyi tercüme eden çeviri şirketinin anlaşmalı olduğu ve çeviriyi yapan tercümanın yemin zaptı olan noterde belge tasdik edilir, bu anlamda noterler birbirinden bağımsızdır.
  • Noterde onay sırasında belgenin aslının gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde noter tasdik etmeyebilir ya da fotokopi nüshadan tasdik ibaresi koyabilir.
  • İçerisinde parasal taahhütlerin söz konusu olduğu sözleşme gibi belgelerde noter tasdikinden önce damga pulunun ödenmesi gerekmektedir. Noter buna istinaden onay sürecini tamamlayacaktır.

Hakkımızda daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz